Exkurzia vo Volkswagene - 6. 7. 2016

     V piatok (17. 6. 2016) mali študenti  nášho gymnázia jedinečnú príležitosť zúčastniť sa zaujímavej exkurzie v martinskom závode Volkswagen Slovakia.

     O ôsmej ráno sa na školskom dvore začali zhromažďovať študenti a už o pol deviatej sme sedeli v pohodlných mikrobusoch pripravení na odchod. Cesta netrvala dlho.  Približne po hodine cestovania sme dorazili na miesto určenia, kde nás milo prekvapilo krásne slnečné počasie s príjemným, jemným, ochladzujúcim vánkom. Pred nami sa rozprestierala majestátna budova Volkswagenu. Na vrátnici nám skontrolovali občianske preukazy a po chvíľke čakania si nás prišla vyzdvihnúť mladá, sympatická sprievodkyňa, ktorá nás zaviedla najskôr do návštevníckeho centra. Tam sme si zložili veci a boli poučení ako sa správať v priestoroch závodu. Potom nás rozdelili na dve skupiny. Prvá skupina išla na obhliadku a nám ostatným pustili pútavé video o vývoji firmy, kde sme sa mohli dozvedieť bližšie informácie o histórii VW a o pokrokoch, ktoré posunuli tento závod medzi popredné firmy na Slovensku. Po návrate prvej skupiny prišiel rad na nás. Prešli sme rôznymi výrobnými stanovišťami, ku ktorým sme dostali aj bližší výklad a popis práce robotníkov. Mohli sme vidieť celý proces výroby rozličných komponentov pre prevodovky, podvozky a iné zariadenia. Taktiež sa tam vyrábajú  diferenciály, brzdové bubny a kotúče, kolesové náboje, prírubové hriadele a synchrónne krúžky. Za deň sa tu vyrobí viac ako 145 000 kusov komponentov v špičkovej kvalite s presnosťou na tisícinu milimetra. Ďalej sme sa dozvedeli, že tieto komponenty odoberajú koncernové značky ako VW, Audi, Škoda, ale aj Porsche. Mali sme možnosť prezrieť si plne automatizovanú výrobnú činnosť s nasadením najmodernejších strojno - technologických zariadení, moderné obrábacie centrá, vrátane robotizovaných pracovísk. Na záver sme dostali firemné brožúrky a perá, z ktorých bola väčšina študentov nadšená. Náš výlet sa ukončil približne o jednej poobede, príchodom ku gymnáziu. Po namáhavom dni sme boli všetci vyčerpaní, no aj napriek tomu veľmi spokojní.

     Veľká vďaka patrí pani profesorkám Mišíkovej a Oškovej, za ich skvelú organizáciu, familiárny prístup, trpezlivosť a najmä, že nám poskytli možnosť, rozšíriť si náš obzor aj v ďalších oblastiach.  Odniesli sme si veľa zážitkov, spomienok a mnoho nových poznatkov.

                                                                                                                     Erika Tomková, II. A

  • Volk 1
  • volk2

Additional information