Exkurzia CERN 2023

Krajina čokolády, syru, hôr a vedy... všetci si zamilovali Švajčiarsko. Už po druhýkrát v tomto školskom roku sa žiaci nášho gymnázia v sprievode p.p. Žiakovej a p.p. Hazuchovej vydali na cestu do okúzľujúceho Švajčiarska s cieľom nadobudnúť širší obzor, nielen vo fyzikálnych oblastiach.

V stredu 3. mája sme v podvečerných hodinách opustili Liptov a zamierili rovno do Winterthuru, švajčiarskeho mesta s populárnym vedeckým centrom Technorama. Na niekoľkých poschodiach sme Videli množstvo fyzikálnych experimentov, ktoré sme si mohli aj sami vyskúšať. S príjemnými dojmami a novými skúsenosťami sme vyrazili smerom na západný koniec Švajčiarska do mesta Montreux na brehu Ženevského jazera. Obraz vysokých Álp, s malebným francúzskym prostredím, nám vyrazil dych, podobne ako známemu spevákovi Freddiemu Mercurymu v jeho posledných dňoch. Príjemné letné počasie nás ďalej sprevádzalo počas celého zájazdu. Obe noci sme strávili vo francúzskom mestečku Thonon-les-Bains.

Druhý deň zahŕňal návštevu kľúčových miest exkurzie. Na čele s našim znalým pánom sprievodcom sme v doobedňajších hodinách preskúmali a spoznali historické centrum Ženevy s jej najvýznamnejšími časťami, akými sú Kvetinové hodiny, Katedrála svätého Petra, rodný dom filozofa Jean-Jacques-a Rousseau-a, Stenu Reformácie a mnoho ďalších. V katedrále sme taktiež absolvovali výstup do veže, kde nám slniečko doprialo kochať sa výhľadmi na celé šíre mesto dokopy s jeho spomínaným jazerom a dominantným ženevským gejzírom Jet d`eau ...

Presunuli sme sa do CERN-u, vedeckého komplexu, kde sídli Európska organizácia pre jadrový výskum. V spoločnej jedálni sme sa naobedovali, bok po boku s vedcami a vybrali sme sa objavovať zákutia tejto organizácie, ktorá svetu priniesla nespočetné množstvo objavov, ocenených aj Nobelovými cenami. Naša exkurzia viedla k jednému z hlavných súčastí známeho urýchľovača častíc LHC k detektoru CMS, kde sa vedci snažia odhaliť podstatu celého vesmíru zrážaním častíc. V hĺbke takmer 90 metrov, vybavení špeciálnym ochranným výstrojom, sme boli od detektora častíc delení len desiatimi metrami betónu. Všetko sme zažili, samozrejme, pod profesionálnym dozorom vedcov, ktorí nám vysvetlil celý proces urýchľovania častíc a odpovedal na všetky naše zvedavé otázky.
Posledný deň sme ešte stihli naše fľaše naplniť minerálnou vodou priamo z prameňa Evian a hlavy plné nových znalostí nechali oddýchnuť v známej čokoládovni Cailler a syrárni Gruyère, kde sa mohli naopak vyblázniť naše chuťové poháriky pri ochutnávkach lahodných čokoládových dobrôt a zrelých syrov. Dozvedeli sme sa, čo je podstatou výroby týchto pochutín a ako ich správne oceniť.

Našim pani profesorkám, samozrejme, ďakujeme za zorganizovanie tejto jedinečnej exkurzie a zážitky, ktoré sa nám zapíšu nielen v srdciach, no dúfajme, že aj v našich hlavách.

Očarení účastníci exkurzie, žiaci Gymnázia M. M. Hodžu

  • 01
  • 02
  • 03
  • 05
  • 06
  • 07
  • 08
  • 09
  • 10

Additional information