Cyklistická exkurzia 6. 9. 2013

     Koncom júna nás páni profesori telesnej výchovy chceli vytrhnúť z nudného stereotypu posledných dní v škole, vymeniť stoličku za bicykel a triedu za panorámu Liptova. Kvôli dažďu sa ale akcia zrušila a preložila na šiesteho septembra, kedy už bolo počasie slnečné a príjemné.

    Trasa viedla zo školského dvora na Háj, ďalej do Smrečian, Žiarskej doliny, Konskej, v Liptovskom Ondreji strmo na letisko a pokračovala až do Račkovej doliny kamenitou cestou. Cez Pribylinu a Vavrišovo sme ďalej pokračovali až do Liptovského Hrádku a popri Belej, neskôr popri Váhu, naspäť do Mikuláša. Počas cesty sme často zastavovali, občerstvili sme sa na salaši v Žiarskej doline a v Pribyline, a popri cyklistike a výkonoch sme za slnečného počasia sledovali scenériu Tatier Viacerí z nás prechádzali po týchto lesných cestách prvý raz v živote. Trasa mala ľahšie aj ťažšie miesta, zjazdy aj stúpania, hlavne úsek od školy na Háj a cesta z Liptovského Ondreja na letisko boli namáhavé a fyzicky náročné. Cieľom ale nebolo podávať výkon a prejsť všetko bez povšimnutia, ale stráviť deň aktívnym oddychom a spoznať nové a zaujímavé miesta nášho regiónu. Páni profesori boli vždy ústretoví a spolužiaci povzbudili a trpezlivo počkali na ostatných. Plánovaný rozsah 40 kilometrov sa nakoniec predĺžil na zhruba 60, ale každý napokon svojím tempom úspešne dorazil späť do školy. Páni profesori Žuffa a Kalinay nám pomáhali s menšími opravami bicyklov ešte pred exkurziou a navigovali nás v teréne, ktorý málokto z nás poznal. Samotná trasa bola nasmerovaná čo najmenej po asfaltových cestách, plných áut, ale po nehlučných a menej rušných podhorských. Cyklotúra, ktorú zorganizovali, mala podľa mňa veľmi pozitívny ohlas a verím, že podobných akcií bude počas roka oveľa viac. Nielen kvôli fyzickým výkonom, ale najmä kvôli oddychu, príjemnému stráveniu dňa a spoznávaniu nových miest a ľudí.

     Škola sa v poslednej dobe čoraz viac otvára a približuje reálnemu životu, ponúka nové, atraktívne spôsoby vzdelávania. Podobné aktivity sú určite zaujímavejšie a atraktívnejšie ako klasické vyučovanie v lavici. Takéto podujatie zaujme viac ako samotný výlet vo voľnom čase. Samozrejme, nie každý má záujem o šport a cyklistiku, no ak bude škola aj naďalej ponúkať iné zaujímavé aktivity, vždy si nájdu okruh svojich pravidelných účastníkov. Tento výlet je toho príkladom.

Jakub Orvoš, oktáva

 

 

 

Additional information