Exkurzia CERN - Švajčiarsko 2019

V utorok večer, 1.10.2019, sa na zastávke pred naším Gymnáziom začala pomaly zbierať skupinka študentov nabalená na poriadny výlet. Čakala nás nočná cesta autobusom cez pol Slovenska, celé Rakúsko a časť Nemecka, až sme dorazili do Švajčiarska.
Prebudili sme sa do sviežeho rána a započali naše tour de fyzika v Technorame, švajčiarskom centre popularizácie vedy vo Winterthure. Štyri podlažia plné interaktívnych exponátov, ktoré si každý mohol vyskúšať, plynová šou, blesková šou, výstava vláčikov - modelov... bolo jednoznačne na čo pozerať. Naplnení entuziazmom sme nasadli späť do autobusu a vyrazili sme naprieč Švajčiarskom až do Ženevy. V jej blízkom okolí sme sa vo večerných hodinách ubytovali a oddýchli si po náročnom dni s veľkým očakavaním zajtrajška.
Náročné ranné vstávanie nám bolo uľahčené vidinou cieľa onoho dňa. V doobedňajších hodinách sme absolvovali prehliadku našej cieľovej destinácie - CERNu. Po úvodnej prednáške, ktorá bola o tom, čo je to ten CERN a aká je jeho úloha, sme mali jedinečnú možnosť prehliadnuť si ukážku toho, ako v skutočnosti vyzerá a funguje LHC (Large Hadron Collider), ktorým je táto inštitúcia preslávená. Videli sme vedecké pracoviská a výskumné centrá skutočných vedcov a náš pobyt v CERNe sme ukončili návštevou výstavy The Globe, kde sme si zhliadli krátky film o vzniku nášho vesmíru.
Popoludnie v Ženeve sa nieslo v znamení návštevy Paláca Národov OSN. Mali sme jedinečnú možnosť prechádzať sa po priestoroch, v ktorých dochádza k politickým rozhodnutiam svetového významu, aj keď sa teda nejedná o hlavné sídlo organizácie, ktoré sa nachádza v New Yorku.
Po prehliadke Paláca Národov nás čakala vychádzka do centra samotnej Ženevy, moderného multikultúrneho mesta, kde sa prelína história s prítomnosťou. Náramne sme si ju užili, no po náročnom dni sme sa opäť tešili do postelí.
Posledný deň exkurzie sme sa odviezli do hlavného mesta Švajčiarskej konfederácie, do Bernu. Náš pobyt v tomto meste sme započali návštevou Múzea Alberta Einsteina, po ktorej nasledovala vychádzka týmto mestom. No a nakoniec nám neostávalo nič iné, len opäť nasadnúť do autobusu a vyraziť naspäť na Slovensko.
Ako študentom sa nám tento výlet nesmierne páčil, užili sme si ho, nadobudli sme nové vedomosti, pokochali sme sa krásami Švajčiarska a na vlastnej koži zažili miesta, kde sa formuje smer, ktorým sa svet vydá.
Ďakujeme preto pani profesorkám Žiakovej a Hazuchovej, vďaka ktorým sme toto všetko mohli zažiť a agentúre AMAVET, ktorá náš výlet zabezpečila po formálnej stránke a sprievodcom.
Ešte raz, jedno veľké ĎAKUJEME!
Dominik Palkovič

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://web.gymlm.sk/images/Web/foto19-20/CERN19

Additional information